Staff Directory

This page may contain links to non-U.S. government websites. What this means to you »

ZoomClick chart below to enlarge.

USFA organization chart

The majority of staff below may be reached through email by sending a message in this format: firstname.lastname@fema.dhs.gov. You may also use the Contact Us form to send a message to a staff member.

Office of the U.S. Fire Administrator

Name (last, first) Title Phone
Mitchell, Ernest U.S. Fire Administrator (202) 646-4223
Blackman, Kyle Executive Officer (202) 646-4676
Blankenship, Patricia Program Analyst (202) 646-1349
Crouch, Vanetta Secretary (202) 646-2882
Cunningham, Angela Staff Assistant (202) 646-4223
Lawrence, Cortez Education Program Specialist (301) 447-1147
Miller, Elizabeth Budget Analyst (301) 447-1054
Olshanski, Thomas External Affairs Specialist (301) 447-1853
Orndorff, Tracy Financial Management Specialist (301) 447-1375

Office of the Deputy U.S. Fire Administrator

Name (last, first) Title Phone
Gaines, Glenn Deputy U.S. Fire Administrator (301) 447-1018
Davis, Elsie Management Analyst (301) 447-1627
Riffle, Elizabeth Secretary (301) 447-1018

National Fire Academy

Name (last, first) Title Phone
Onieal, Denis Superintendent (301) 447-1117
MacPhail, Ruth Secretary (301) 447-1117

Curriculum and Instruction Branch

Name (last, first) Title Phone
Neale, Robert Deputy Superintendent (301) 447-1209

Response Section

Name (last, first) Title Phone
Nunemaker, Loney Chief (301) 447-1341
Bennett, Robert J. Training Specialist (301) 447-1483
Hernandez, Susan Instructional Systems Specialist (301) 447-1240
Little, Terri Program Support Assistant (301) 447-1083
Phelan, Cheryl Program Support Assistant (OA) (301) 447-1609
Stern, Michael Training Specialist (301) 447-1253
Vogtman, Lee Instructional Systems Specialist (301) 447-1271
Yoder, Wayne Training Specialist (301) 447-1090

Leadership and Fire Risk Reduction Section

Name (last, first) Title Phone
Farmer, Ken Chief (301) 447-1871
Hefelfinger, Tracey Program Support Assistant (301) 447-1085
Bassett, Gerry Training Specialist (301) 447-1094
Clark, Burton Training Specialist (301) 447-1069
Gartrell-Kemp, Deborah Program Support Assistant (301) 447-1730
Harmon, Stacey Instructional Systems Specialist (301) 447-1624
Heilig, Colleen Training Specialist (301) 447-1613
Kuck, Russell Instructional Systems Specialist (301) 447-1009
Marchone, Mary Training Specialist (301) 447-1476
Stratton, Woody Training Specialist (301) 447-1380

Administration and Delivery Branch

Name (last, first) Title Phone
Kiefer, Kirby Deputy Superintendent (301) 447-1083
Newlin, Ellen Program Support Assistant (301) 447-1098

Education, Training, and Partnership Section

Name (last, first) Title Phone
Kaplan, Edward Chief (301) 447-1127
Davis, Julie Field Training Specialist (301) 447-1084
Frantz, Juliann Training Specialist (301) 447-7689
McCabe, Michael Education Program Specialist (301) 447-1894
Welch, Lori Fire Training Specialist (301) 447-1301
Wypijewski, Paul Program Specialist (LMS) (301) 447-1512

Training, Administration, Planning, and Analysis Section

Name (last, first) Title Phone
Gladhill, Terry Chief (301) 447-1239
Benamati, Lee Ann Training Technician (301) 447-1411
Chevalier, Laura Program Analyst (301) 447-1614
Close, V. Diane Field Training Specialist (301) 447-1376
Glass, Joyce Fire Program Specialist (301) 447-1193
Johnson, Michelle Program Support Assistant (301) 447-2197
Long, Dawn Statistician (301) 447-1488
Long, Tonya Training Technician (301) 447-1135
Strayer, Roxane Fire Program Specialist (301) 447-1642
Weiler, Nancy Program Assistant (301) 447-1168
Wivell, Cynthia Training Technician (301) 447-1157

National Fire Programs

Name (last, first) Title Phone
Furr, Alex Division Director (301) 447-1353
Haines, Karen Program Analyst (301) 447-1275

National Fire Data Center

Name (last, first) Title Phone
Pabody, Brad Chief (301) 447-1340
Carter, Kathleen Program Support Assistant (301) 447-1349
Casey, Marianne Fire Program Specialist (301) 447-1141
Crevier, Tina Program Support Assistant (301) 447-1107
Heeschen, Jim Statistician (301) 447-1180
Kelch, Gayle Statistician (301) 447-1154
Lawler, Meredith Fire Program Specialist (301) 447-1421
Long, Marion Fire Program Specialist (301) 447-7217
McKenna, Larry Fire Program Specialist (301) 447-1361
Nagy, Frank Statistician (301) 447-7572
Stewart, Stanford Computer Program Specialist (301) 447-7240
Troup, William Firefighter Health/Safety Specialist (301) 447-1231
Whitney, Mark Fire Program Specialist (301) 447-1836

Prevention and Information Branch

Name (last, first) Title Phone
Facinoli, Sandra Chief (301) 447-7569
Arrington, Tomara Fire Program Specialist (301) 447-7647
Gentzel, Dennis Fire Program Specialist (301) 447-7574
Grundy, Maury Fire Program Specialist (301) 447-1300
Kaas, Teressa Fire Program Specialist (301) 447-1263
Makar, Lisa Fire Program Specialist (301) 447-1362
Metz, Ed Librarian (301) 447-1046
Neal, Teresa Fire Program Specialist (301) 447-1024
O'Dowd, Timothy Fire Program Specialist (301) 447-1091
Ryan, Rebecca Fire Program Specialist (301) 447-1128
Slemmer, Esther Program Support Assistant (OA) (301) 447-1067

Emergency Response Support Branch

Name (last, first) Title Phone
Ziebart, Ricky Chief (301) 447-1821
Bidaburu, Aitor Fire Program Specialist (208) 387-5698
Broughton, Cathy Fire Program Specialist (301) 447-1854
Carnegis, John Fire Program Specialist (301) 447-1247
Cox, Dean Fire Program Specialist (301) 447-1070
Fortner, Denise Program Support Assistant (301) 447-1359
Henke, Keith Fire Program Specialist (301) 447-7266
Hensler, Bruce Fire Program Specialist (301) 447-1837
Krietz, Phyllis Fire Program Specialist (301) 447-1224
Martin, William Fire Program Specialist (202) 282-9286
Riewald, Dean Fire Program Specialist (301) 447-1087

NETC Management, Operations, and Support Services Division

Name (last, first) Title Phone
Fluman, Al Division Director (301) 447-1223

Facility Management Branch

Name (last, first) Title Phone
Benson, Valerie Chief (301) 447-7576
Antonich, Anthony Facility Operations Specialist (301) 447-1317
Boyd, JoAnn Admissions Specialist (301) 447-1415
Coshun, Deb Property Management Specialist (301) 447-1458
Drager, Steve Information Technology Specialist (301) 447-1118
Grimes, Teresa Information Technology Specialist (301) 447-1217
Johnson, Johnny Information Technology Specialist (301) 447-1487
Mathias, Wanda Program Operations Specialist (301) 447-1474
Sollenberger, Merril Administrative Specialist (301) 447-1179
Staples, Bryan Occupational Safety and Health Manager (301) 447-1910
Thoma, Barry Facility Support Specialist (301) 447-1422
Velisek, Vanessa Program Support Assistant (301) 447-1414
Wells, Michael Security Specialist (301) 447-1405
Wren, Lee Facility Services Specialist (301) 447-1815

Operations and Support Branch

Name (last, first) Title Phone
Topper, Susan Chief (301) 447-1196
Andrew, Roxanne Admissions Clerk (301) 447-1337
Brown, Tiffany Admissions Assistant (301) 447-1021
Clift, Lori Admissions Clerk (301) 447-7209
Hahn, Tina Admissions Assistant (301) 447-1505
Harris, Emma Admissions Clerk (301) 447-1503
Harrison, Crystal Admissions Assistant (301) 447-1524
Hawkinberry, Kristine Admissions Assistant (301) 447-1525
Martin, Jean Admissions Assistant (301) 447-1589
McCarron, Myra Admissions Clerk (301) 447-1504
Mogenhan, Patricia Program Services Specialist (301) 447-1029
Sentz, Jane Admissions Clerk (301) 447-7207
Snively, Susan Account Technician (301) 447-1367
Snyder, Kelly Program Analyst (301) 447-1395
Spielman, Michelle Admissions Assistant (301) 447-1478
White, Clarence Program Analyst (301) 447-1055
Wilhelm, Cynthia Admissions Assistant (301) 447-1290
Wilt, Jody Admissions Clerk (301) 447-1035